A 6. hét |
A kismama és a baba |
Egy igen fontos időszak ez a hét az embrió szempontjából. Ezen a héten kezdődik meg ugyanis létfontosságú szerveinek kialakulása. Karjainak kezdeményei, szemei, orra, szája ekkor jelenik meg. Kialakulóban a tápcsatorna és megindul az idegrendszeri fejlődés valamint a vérkeringése, kezdetleges szívecskéje elkezd dobogni, így az ultrahangon már erről is megbizonyosodhat orvosod.
Neked azonban nem kell mást tenned, mint Magadra koncentrálni. Próbálj meg egészségesen táplálkozni, a terhesség alatt betartandó néhány alapszabályról tájékozódni. Az első trimeszterben kerülni kell például a forró vizes fürdőt, a repülést, bizonyos gyógyszerek szedését fel kell függeszteni, az egész terhesség alatt nem javasolt a nyers hús és tojás fogyasztása, érdemes elkerülni a macskákkal való érintkezést, stb.
Arról, hogy mit szabad és mit nem a terhesség alatt, bővebben cikkünkből tájékozódhatsz: |
||
Szabad vagy nem szabad?! Szépségápolás Szabad vagy nem szabad?! Étrend és életmód |
A terhesség beigazolódása sok esetben egyúttal a terhességi tünetek erősödését is jelenti. Ennek oka egyrészről pszichés eredetű, hiszen jobban odafigyelünk testünkre, másrészről pedig a hormonális hatások erősödésének köszönhető. A sárgatest hormon a vérerek „lassulását” okozza, az így lelassult vérkeringés következtében jelentkeznek a szédülő, émelygős tünetek.
Lehetnek enyhe menstruációs görcsökhöz hasonló alhasi fájdalmaid, melyet a még átalakulása okozhat. A vizelési inger – a méhed növekedésével egyidejűleg – egyre gyakoribbá válik. Melleid mérete megnövekszik, a mellbimbó kezd sötétülni, nemi szerveid is megduzzadhatnak az alhasi vérbőség következtében.
Orvosi vizsgálatok |
Ha ezen a héten látogatsz el a nőgyógyászodhoz, bizonyosan sor kerül az ún. nulladik UH vizsgálatra, mely alkalmával az orvos valószínűleg meg tudja állapítani, hogy valóban terhes vagy-e, és hogy a terhességed méhen belüli-e. A hatodik héten már a babád szíve is szorgosan ver, így ezt is ellenőrzi a doktor. Az utolsó menstruációd időpontjából kiszámítja a szülés várható időpontját. Továbbá átadhatja az első beutalókat az általános orvosi vizsgálatokra: laborvizsgálat, általános belgyógyászati felmérés, fogászati ellenőrzés, EKG.
A vizsgálat után érdemes elgondolkozni a szülésen. Ugyan maga a szülés még sokára következik be, fontos, hogy az orvos, aki akkor és ott a szülőszobán segít megszületni babádnak jól ismerje kórtörténeted és még ennél is fontosabb, hogy Te bízz benne és nyugodtan rá merd hagyni Magatokat. Ha kifejezett igényeid vannak a szüléssel kapcsolatban, pl. alternatív módszerek, akkor érdemes először a kórházak között szelektálnod, majd ezután orvost választani. Kérdezd meg gyermekes ismerőseidet, hogy milyen tapasztalataik vannak.
Ultrahang képek |
Szabad vagy nem szabad?! Szépségápolás |
szerző: M. Bálint Emese