Sokszor elhangzott és elhangzik ma is, hogy a magyar nép táplálkozáskultúrája is felelős a fent említett betegségek gyakoriságáért. Hosszas kutatómunka előzi meg azt az elméletet, melyre az 1000 nap program szakembergárdája alapoz. A kutatások eredményeiből arra lehet következtetni, hogy ezeknek a betegségeknek a kialakulásában nem csak a felnőttkorban elfogyasztott zsírban tocsogó, fűszeres ételek és egészségtelen összetevők játszanak szerepet, hanem alapvetően befolyásolja a betegségek kialakulásának esélyét a fogantatástól kb. második életévünk betöltéséig eltelt időszak. Sőt! A rossz táplálkozási szokásainkkal gyermekeink és unokáink egészségét is befolyásoljuk.
Egyedülálló, alulró jövő kezdeményezésre jött létre az Első 1000 nap program, mely a fogantatástól számolt első 1000 eltelt nap fontosságát kiemelve indított népegészségügyi kampányt. A programtól azt remélik a lelkes orvosok, táplálkozási szakemberek és kutatók, hogy az általuk közvetített – az első 1000 napra vonatkozó – táplálkozási és életmódbeli tanácsokkal, a felnövő generációkban csökkenhet a fent említett betegségek kialakulásának esélye.
Az első 1000 napban, vagyis a fogantatástól a gyermek közel két éves koráig eltelt időszakban alakul ki – többek között – a fent említett betegségekre való hajlam. A zsírsejtek száma, így a hízékonyság, a várható élettartam, továbbá a csontritkulást befolyásoló tényezők is ekkor determinálódnak és a gyermek immunrendszere is ezen időszak végére fejlődik ki. Az elmúlt években elsősorban a szoptatás jelentőségét emelték ki a szakmai fórumok, emellett a hozzátáplálás időben történő megkezdése is elementáris fontosságú, nem szabad azonban átesni a ló túloldalára és a hozzátáplálásból 1-2 hónap alatt felnőttes táplálkozásúvá alakítani a gyermek értrendjét.
Az 1000 nap program aktivistái a kisgyermekek táplálkozásán túl a felnőttek étrendbeli szokásait is célba veszik. Új felfedezés ugyanis, hogy az elégtelen, sőt sok esetben kifejezetten káros táplálkozási szokásainkkal nem csak rossz példát mutatunk, illetve magunkat károsítjuk, hanem a roncsolt génállományunkon keresztül utódaink genetikai felépítését is befolyásolhatjuk. Vagyis a helytelen étel- és italfogyasztással, rossz szokásainkkal nem csak a saját testünket mérgezzük, hanem hozzájárulhatunk gyermekeink, unokáink betegségre való hajlamához és várható élettartamához. Ez az ún. epigenetikai elmélet. |
Az első 1000 nap táplálkozáshoz kapcsolódó 5 aranyszabálya:
Bővebben itt olvashatsz róla: http://elso1000nap.hu/hu/5_aranyszabaly.html |
Az 1000 nap program – melyhez a Magyar Védőnők Egyesülete és a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete is csatlakozott – felvilágosító kampánya a prevenciós célú lakossági tájékoztatással és az állandó táplálkozási szaktanácsadással szeretné elérni, hogy a programmal elért felnőttek egészségesebb gyermekeket nevelhessenek.
szerző: M. Bálint Emese
Források: